Molla Barzani’nin Bağımsız Kürt Devleti İdeali.. -1-

Kürt aşiretlerinin büyük çoğunluğu Kadiri tarikatına mensupken, Barzan da bulunan kürtler Nakşibendî-Halidi tarikatını seçmişlerdir.

Tarikatın Kurucusu; Şeyh Halid bugünkü Irak/Süleymaniye’dendir. Asıl adı: Ebu’l-Beha Ziyauddin Halid b. Ahmed b. Hüseyin eş-Şehruzuri el-Kürdi’dir. Ancak; ‘Mevlana Halid-i Bağdadi’, ‘Şeyh Halid’, ‘Mevlana Halid’, ‘Halid-i Bağdadi’ isimleriyle tanınıyor. Ameli açıdan Şafii, itikaden Eş’ari mezheplerine mensuptur. Doğum tarihi 1779 dir. Mevlana Halid-i Bağdadi asrının müceddidi kabul edilir. Mevlana ismi da bu sıfatından dolayı kendisine verilmiştir. Hindistan’a gidip Nakşibendi Şeyhi Abdullah Dehlevi’den icazet almıştır. Bediüzzaman da Mevlana Halid-i Bağdadi’yi üstadı kabul etmiştir. Bediüzzaman ile Mevlana Halid Hazretlerinin hayatı incelendiğinde karşımıza dikkat çekici benzerlikler çıkmaktadır. Mevlana Halid 1193’te (M.1779), Bediüzzaman ise tam yüzyıl sonra 1293’te (M. 1878) dünyaya gelmiştir. Mevlana Hazretleri 1238’de (1823) Bağdat’tan ayrılıp Şam’a yerleşmiş, Bediüzzaman ise yine yüzyıl sonra 1338’de (1923) Ankara’dan ayrılıp Van’da inzivaya çekilmiştir. Mevlana Halid’in 1224’te (1809) Hindistan’a gidişi ile Bediüzzaman’ın 1324’te (1907) İstanbul’a gidişinde tarihi tevafuk vardır.

Bitlisli Kürt Bey’i Şeref Han tarafından 1597 yılında yazılan “Şerefname” adlı kitapta bölgedeki bütün Kürt aşiretlerinin ayrıntılı tarihçesi yer almaktadır. Kitapta Kürt sülale ve aşiretleri içinde Barzaniler yer almamaktadır. İdris Bitlisi’nin (1452-1520) “Selim Şahnamesi” ise; o dönem Kuzey Irak’ta Barzani aşiretinin var olduğunu bildirmektedir. (Mehrdad R. Izady, Sharaf Khan Bidlisi, The Sharafnama, The history of the Kurdish nation 1597) (TARAFSIZ HABER)

Molla Mustafa Barzani’nin babası Abdürrahim, Barzan’da tekkesi bulunan Nakşibendi Şeyhidir. Gazeteci Lütfü Akdoğan’ın bizzat Mustafa Barzani’nin ağzından aktardığı bilgilere göre; babası Abdürrahim sofu bir insandır. Onun ölümünden sonra Şeyhliği, en büyük oğlu Abdüsselam üstlenir. Abdüsselam, Barzan köyüne daha büyük bir tekke inşa eder ve Nakşibendi şeyhi olarak ünü yayılır. Barzan tekkesinde ayinler yapılır ve burası bölgede dinsel merkez haline gelir.

Birinci Dünya Savaşı başlayınca Barzanlılar devlete asker vermek istemezler. Osmanlı Devleti’nin Musul Valisi Süleyman Nazif Paşa isyankar Şeyh Abdüsselam’ı ve diğer Kürt aşiret reislerini yakalayarak Musul Kapısı’nda astırır.

Barzan’daki Nakşibendi tekkesinin şeyhliğini bu kez Ahmed Barzani üstlenir. Birinci Dünya Savaşı sonrasında Irak; petrol bölgesi olduğundan İngilizlerin elinde kalır. Bölgede İngilizlere karşı bir cephe de oluşur. Barzani kardeşler de bu cephede yer alırlar ve 1931 yılında Büyük Zap Suyu’nun sağ kanadını ele geçirirler.

TÜRKİYE’YE SIĞINDILAR

Irak’taki İngilizler, Barzani kardeşleri yok etmek üzere harekete geçip 1932’de Ahmed, Sadık ve Mustafa Barzanileri sıkıştırırlar. Irak dağlarında ölümle burun buruna gelen üç kardeş ve 100 kadar peşmerge 23 Haziran 1932’de Türkiye’ye sığınırlar. Mustafa Barzani o günleri şöyle anlatıyor: “Biz, Türkiye’de asılmayı bekliyorduk. Çünkü o tarihlerde İngilizlerle Türkler ve Iraklılar iyi münasebetler kurmuşlardı. Ancak biz seve seve Türkiye’de ölüme gelmiştik. Fakat Türkiye’de beklediğimiz ölüm bizi karşılamadı. Mustafa Kemal bizim himaye edilmemizi emretmişti. Nitekim orada iyi muamele gördük.”

Barzaniler; Irak’ta af çıkarılması üzerine ertesi yıl dönerler. Bir yıl sonra silaha sarılıp Ravanduz bölgesini ele geçirirlerse de hükümet kuvvetleri onları dağlara kovalar. 1943 yılına kadar sakinlik sürer.

MOLLA MUSTAFA BARZANİ’NİN OĞULLARINA TÜRKİYE VASİYETİ

Mustafa Kemal’in bu hareketi, Molla Mustafa Barzani’ye Türkiye için şöyle bir vasiyet yaptırmıştır.
Bu vasiyeti, oğlu Mesut Barzani Başbakan Demirel’e şöyle anlatır: “Babam, 1975 yılında rahatsızlandı. Tedavisini, dört yıl boyunca ABD’de yaptırdık. Hastalığının son dönemlerinde bendenize ve merhum ağabeyim İdris Barzani’ye, vasiyet edercesine, aynen şunları söylemişti: ‘Evlatlarım, bu Saddam belası, Irak’taki Kürt neslini yok etmek istiyor. Biliyorsunuz, İran da bizi ortada bıraktı. Bölgemizde tek güvenebileceğimiz millet, Türkler’dir. Ben bugün varım, yarın yokum. Başınız derde düşse de düşmese de Türklerle temas kurun. Onlara güvenin ve dayanışma içerisinde olun!..”

Büyük Zap Suyu kıyısındaki Barzan Köyü’nden çıkan Barzaniler, şeyh olarak elde ettikleri saygınlığı, silahlı kuvvete çevirmesini bildiler. Mustafa Barzani de; babasının şeyh olarak elde ettiği gücü, siyasi alanda kullanmıştır.

Bu sebepledir ki; “Barzani ailesi bugün Kuzey Irak’ın batı kesimlerini elinde tutuyor. Barzanileri, bölgede bir güç haline getiren isim de Mesut Barzani’nin babası Molla Mustafa Barzani’dir.”
Molla Mustafa Barzaninin kendi siyasi hayatını şu sözlerle özetlemiştir.: “Dünyaya gözlerimi açtığımda bir mahkûmdum. Bütün ailemin Türkler tarafından esir alındığını hatırlıyorum. Daha üç yaşındayken bir tutukluydum. Büyüdüğümde ailemle birlikte Irak’ın güneyindeki bölgeye sürgüne gönderildim. Talih yardım etti ve sürgünden kaçmayı başardım. Sesimin ulaştığı bütün Kürt halkına isyan ve ayaklanma çağrısı yaptım.”

SONRAKİ YAZI: Molla Mustafa Barzani’nin isyan ve ayaklanmaları:

Yazar: Muzaffer Deligöz

Aslen Kastamonu/Araç’lı olan Muzaffer Deligöz, 25.05.1940 tarihinde doğdu. Orta Okulu Araç’ta, Liseyi Kastamonu’da bitiren Muzaffer Deligöz, 1960 yılında Ankara Hukuk Fakültesine kaydoldu. Bu sırada Ankara’da gazeteciliğe başladı. 1963 yılında “İHLAS”, “Kitap Dünyası” “UHUVVET” Gazetelerinde görev aldı. Daha sonra 1964 de İzmir’de “ZÜLFİKAR” Gazetesinde çalıştı. Bu sırada Korgeneral Faruk Güventürk hakkında yayınladığı yazılar sebebiyle 3 ay Cezaevinde kaldı. Generaller, Muzaffer Deligöz’ü Hukuk Fakültesinde öğrenci olmasına rağmen askere sevk ettirdi. Bu sebeple askerliğini Yedek Subay Öğretmen olarak Turgutlu’da yaptı. Askerlik sırasında İlahiyat Fakültesine kaydoldu. Askerlik sonrası Ankara’ya gidince; İstanbul’da yayınlanan “İTTİHAD” Gazetesinin önce meclis muhabirliğini, daha sonra da Ankara Büro Şefliği yaptı. 1968 de İstanbul’a yerleşerek, İttihad Gazetesinin Yazı İşleri Müdürlüğü görevini üstlendi. 1968 Haccında İttihad Gazetesinin Türkçe/Arapça Nüshasını Mekke’de neşrederek bir ilke imza attı. İttihad Gazetesindeki ihtilaflar sebebiyle gazeteden ayrılınca, ”Doğu Haber Ajansı- Eastern News Agency” adıyla Ortadoğu haberleri Türk Basınına veren bir Haber Ajansı kurdu (1970). Kesintilerle devam eden ajans halen Ortadoğu’dan Ekonomik haberler vermekte. 1968 de Milli Türk Talebe Birliğinin Basın-Yayın Müdürlüğünü de yapan Muzaffer Deligöz, görevde kaldığı sürece “Milli Gençlik Dergisi”ni de yayınladı. 1971 de Diyanet İşleri Başkanlığı Basın Bürosunda görev alan Muzaffer Deligöz, “Diyanet” Dergisi ile “Diyanet” Gazetesinin ilk çıkışlarında görev aldı. 1973 de yayın hayatına giren “Milli Gazete”nin kuruluşunu ve İlk Yazı İşleri ve Genel Yayın Müdürlüğünü yaptı. 1981 tarihinde Suudi Arabistan’a giden Muzaffer Deligöz, 1981-1992 yıları arasında Suudi Tanıtma Bakanlığının ve Türk Elçiliğinin akredite ettiği gazeteci olarak çalıştı. Bu süre içinde; İslam Haberler Ajansının Türkiye temsilcisi ve Doğu Haber Ajansı olarak İslam Ülkeleri haberlerini Türk gazetelerine gönderdi. Yine bu süre içinde Türk için Hac süresinde yayınlanan “TÜRKÇE GAZETE” yi 6 yıl Türkçe olarak çıkardı.. 1992 yılında Türkiye’ye döndükten sonra çeşitli çalışmalar yapan Muzaffer Deligöz; 6 yıl “ÜSKÜDAR Fm” Radyosunun Danışmanı, 1 yıl da “Radyo Çağ”ın Genel Müdürü olarak görev yaptı.

“Molla Barzani’nin Bağımsız Kürt Devleti İdeali.. -1-” için 16 yorum

 1. I have to show some appreciation to you just for bailing me out of this particular difficulty. Because of surfing around through the search engines and seeing recommendations that were not pleasant, I believed my life was done. Being alive without the approaches to the difficulties you have sorted out by way of your main report is a crucial case, as well as the kind that would have badly affected my entire career if I hadn’t come across your web site. Your own personal natural talent and kindness in handling all the details was valuable. I don’t know what I would have done if I had not come across such a subject like this. It’s possible to now relish my future. Thanks for your time so much for this high quality and amazing guide. I won’t think twice to endorse your blog to any person who desires recommendations on this problem.

 2. I definitely wanted to post a brief note to be able to express gratitude to you for all of the lovely ideas you are showing here. My particularly long internet look up has at the end been rewarded with high-quality facts and strategies to go over with my partners. I would suppose that many of us visitors actually are very much blessed to be in a fantastic website with very many perfect individuals with beneficial tactics. I feel quite privileged to have discovered your website page and look forward to plenty of more entertaining times reading here. Thanks again for a lot of things.

 3. Thank you for all of your efforts on this web page. My aunt really loves setting aside time for investigation and it is obvious why. Most people know all of the lively mode you convey efficient tactics through this blog and therefore invigorate participation from some other people on that content so our own daughter is without a doubt discovering a whole lot. Take advantage of the remaining portion of the new year. You have been conducting a good job.

 4. I am only commenting to let you understand of the cool encounter our daughter went through studying your site. She even learned plenty of things, with the inclusion of how it is like to have an awesome coaching mindset to make others with no trouble completely grasp specified tricky subject matter. You truly surpassed her expected results. Thank you for supplying the useful, healthy, educational not to mention unique tips on this topic to Lizeth.

 5. I must voice my passion for your kindness for those people who have the need for guidance on your theme. Your personal commitment to passing the message throughout has been pretty beneficial and have continually allowed regular people like me to reach their objectives. Your own important hints and tips means a great deal to me and far more to my fellow workers. Best wishes; from all of us.

 6. I’m also commenting to make you know what a great encounter my friend’s daughter obtained reading through your site. She realized several issues, most notably what it is like to possess a marvelous helping mindset to let most people completely completely grasp a number of specialized subject matter. You really surpassed people’s desires. Thank you for rendering those productive, safe, educational and cool thoughts on your topic to Kate.

 7. I enjoy you because of all of the hard work on this website. My daughter loves going through research and it’s really obvious why. I hear all relating to the compelling mode you deliver very important solutions on this blog and attract response from some others about this content then our favorite princess has always been learning so much. Enjoy the remaining portion of the new year. You have been carrying out a glorious job.

 8. I must express my love for your kindness in support of folks that really want help on that idea. Your special commitment to getting the message all through became certainly advantageous and have without exception allowed somebody like me to achieve their ambitions. Your own invaluable tutorial indicates so much to me and even more to my mates. Thank you; from all of us.

 9. I wanted to write you this tiny observation to be able to give thanks over again with the superb tactics you have featured on this page. It’s so generous with you to allow publicly what many people would’ve made available as an e-book to end up making some bucks on their own, particularly considering the fact that you could possibly have done it in case you wanted. Those tricks additionally acted to be a good way to recognize that other individuals have the same eagerness just like my own to see very much more on the topic of this condition. I think there are thousands of more enjoyable sessions ahead for many who examine your website.

 10. I want to express my thanks to the writer for rescuing me from this type of setting. Because of checking throughout the the net and coming across proposals which are not beneficial, I assumed my entire life was done. Living without the answers to the problems you have fixed as a result of your main short post is a crucial case, and the ones that would have in a negative way damaged my entire career if I hadn’t noticed your web page. Your own personal training and kindness in handling every aspect was useful. I’m not sure what I would have done if I had not come across such a point like this. It’s possible to at this time look forward to my future. Thanks a lot so much for your expert and results-oriented help. I will not hesitate to endorse your web blog to anybody who ought to have guide on this issue.

 11. I and also my buddies have already been digesting the excellent strategies from your site then unexpectedly developed a terrible feeling I never thanked the web site owner for those strategies. All the women appeared to be totally happy to study them and now have definitely been taking pleasure in them. I appreciate you for simply being very kind and for making a choice on varieties of smart tips millions of individuals are really desirous to know about. Our own honest regret for not expressing appreciation to you earlier.

 12. Thanks a lot for providing individuals with an extraordinarily nice opportunity to read from this website. It’s always very fantastic plus jam-packed with a lot of fun for me and my office mates to search the blog a minimum of three times in a week to read through the fresh issues you have got. And of course, I am actually contented concerning the great tactics you give. Some two ideas in this posting are essentially the most suitable we have ever had.

 13. I would like to convey my love for your generosity for women who really want help with this one area of interest. Your personal dedication to getting the message all through had been pretty good and has without exception permitted men and women just like me to reach their desired goals. The informative useful information indicates so much to me and extremely more to my peers. Thank you; from all of us.

 14. I simply wanted to write a quick note to express gratitude to you for the stunning tricks you are giving out at this website. My rather long internet research has finally been rewarded with sensible points to share with my family and friends. I would declare that many of us website visitors actually are unequivocally blessed to be in a fine place with very many outstanding people with valuable concepts. I feel quite lucky to have seen your entire web pages and look forward to really more enjoyable times reading here. Thanks a lot again for all the details.

 15. My husband and i were quite happy Albert managed to carry out his homework because of the precious recommendations he made when using the web pages. It is now and again perplexing just to always be releasing guides that many some others have been making money from. We do understand we’ve got the website owner to appreciate for that. The main illustrations you made, the straightforward website menu, the relationships your site aid to promote – it is mostly superb, and it’s really facilitating our son in addition to us understand the situation is awesome, and that’s quite serious. Many thanks for all the pieces!

 16. I enjoy you because of each of your efforts on this site. Debby really likes participating in investigation and it’s simple to grasp why. We learn all concerning the lively medium you render both interesting and useful items on the web blog and as well invigorate contribution from people on the content and our own simple princess is truly starting to learn a lot of things. Enjoy the rest of the new year. You are always carrying out a first class job.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.