Molla Barzani’nin Bağımsız Kürt Devleti İdeali.. -1-

Kürt aşiretlerinin büyük çoğunluğu Kadiri tarikatına mensupken, Barzan da bulunan kürtler Nakşibendî-Halidi tarikatını seçmişlerdir.

Tarikatın Kurucusu; Şeyh Halid bugünkü Irak/Süleymaniye’dendir. Asıl adı: Ebu’l-Beha Ziyauddin Halid b. Ahmed b. Hüseyin eş-Şehruzuri el-Kürdi’dir. Ancak; ‘Mevlana Halid-i Bağdadi’, ‘Şeyh Halid’, ‘Mevlana Halid’, ‘Halid-i Bağdadi’ isimleriyle tanınıyor. Ameli açıdan Şafii, itikaden Eş’ari mezheplerine mensuptur. Doğum tarihi 1779 dir. Mevlana Halid-i Bağdadi asrının müceddidi kabul edilir. Mevlana ismi da bu sıfatından dolayı kendisine verilmiştir. Hindistan’a gidip Nakşibendi Şeyhi Abdullah Dehlevi’den icazet almıştır. Bediüzzaman da Mevlana Halid-i Bağdadi’yi üstadı kabul etmiştir. Bediüzzaman ile Mevlana Halid Hazretlerinin hayatı incelendiğinde karşımıza dikkat çekici benzerlikler çıkmaktadır. Mevlana Halid 1193’te (M.1779), Bediüzzaman ise tam yüzyıl sonra 1293’te (M. 1878) dünyaya gelmiştir. Mevlana Hazretleri 1238’de (1823) Bağdat’tan ayrılıp Şam’a yerleşmiş, Bediüzzaman ise yine yüzyıl sonra 1338’de (1923) Ankara’dan ayrılıp Van’da inzivaya çekilmiştir. Mevlana Halid’in 1224’te (1809) Hindistan’a gidişi ile Bediüzzaman’ın 1324’te (1907) İstanbul’a gidişinde tarihi tevafuk vardır.

Bitlisli Kürt Bey’i Şeref Han tarafından 1597 yılında yazılan “Şerefname” adlı kitapta bölgedeki bütün Kürt aşiretlerinin ayrıntılı tarihçesi yer almaktadır. Kitapta Kürt sülale ve aşiretleri içinde Barzaniler yer almamaktadır. İdris Bitlisi’nin (1452-1520) “Selim Şahnamesi” ise; o dönem Kuzey Irak’ta Barzani aşiretinin var olduğunu bildirmektedir. (Mehrdad R. Izady, Sharaf Khan Bidlisi, The Sharafnama, The history of the Kurdish nation 1597) (TARAFSIZ HABER)

Molla Mustafa Barzani’nin babası Abdürrahim, Barzan’da tekkesi bulunan Nakşibendi Şeyhidir. Gazeteci Lütfü Akdoğan’ın bizzat Mustafa Barzani’nin ağzından aktardığı bilgilere göre; babası Abdürrahim sofu bir insandır. Onun ölümünden sonra Şeyhliği, en büyük oğlu Abdüsselam üstlenir. Abdüsselam, Barzan köyüne daha büyük bir tekke inşa eder ve Nakşibendi şeyhi olarak ünü yayılır. Barzan tekkesinde ayinler yapılır ve burası bölgede dinsel merkez haline gelir.

Birinci Dünya Savaşı başlayınca Barzanlılar devlete asker vermek istemezler. Osmanlı Devleti’nin Musul Valisi Süleyman Nazif Paşa isyankar Şeyh Abdüsselam’ı ve diğer Kürt aşiret reislerini yakalayarak Musul Kapısı’nda astırır.

Barzan’daki Nakşibendi tekkesinin şeyhliğini bu kez Ahmed Barzani üstlenir. Birinci Dünya Savaşı sonrasında Irak; petrol bölgesi olduğundan İngilizlerin elinde kalır. Bölgede İngilizlere karşı bir cephe de oluşur. Barzani kardeşler de bu cephede yer alırlar ve 1931 yılında Büyük Zap Suyu’nun sağ kanadını ele geçirirler.

TÜRKİYE’YE SIĞINDILAR

Irak’taki İngilizler, Barzani kardeşleri yok etmek üzere harekete geçip 1932’de Ahmed, Sadık ve Mustafa Barzanileri sıkıştırırlar. Irak dağlarında ölümle burun buruna gelen üç kardeş ve 100 kadar peşmerge 23 Haziran 1932’de Türkiye’ye sığınırlar. Mustafa Barzani o günleri şöyle anlatıyor: “Biz, Türkiye’de asılmayı bekliyorduk. Çünkü o tarihlerde İngilizlerle Türkler ve Iraklılar iyi münasebetler kurmuşlardı. Ancak biz seve seve Türkiye’de ölüme gelmiştik. Fakat Türkiye’de beklediğimiz ölüm bizi karşılamadı. Mustafa Kemal bizim himaye edilmemizi emretmişti. Nitekim orada iyi muamele gördük.”

Barzaniler; Irak’ta af çıkarılması üzerine ertesi yıl dönerler. Bir yıl sonra silaha sarılıp Ravanduz bölgesini ele geçirirlerse de hükümet kuvvetleri onları dağlara kovalar. 1943 yılına kadar sakinlik sürer.

MOLLA MUSTAFA BARZANİ’NİN OĞULLARINA TÜRKİYE VASİYETİ

Mustafa Kemal’in bu hareketi, Molla Mustafa Barzani’ye Türkiye için şöyle bir vasiyet yaptırmıştır.
Bu vasiyeti, oğlu Mesut Barzani Başbakan Demirel’e şöyle anlatır: “Babam, 1975 yılında rahatsızlandı. Tedavisini, dört yıl boyunca ABD’de yaptırdık. Hastalığının son dönemlerinde bendenize ve merhum ağabeyim İdris Barzani’ye, vasiyet edercesine, aynen şunları söylemişti: ‘Evlatlarım, bu Saddam belası, Irak’taki Kürt neslini yok etmek istiyor. Biliyorsunuz, İran da bizi ortada bıraktı. Bölgemizde tek güvenebileceğimiz millet, Türkler’dir. Ben bugün varım, yarın yokum. Başınız derde düşse de düşmese de Türklerle temas kurun. Onlara güvenin ve dayanışma içerisinde olun!..”

Büyük Zap Suyu kıyısındaki Barzan Köyü’nden çıkan Barzaniler, şeyh olarak elde ettikleri saygınlığı, silahlı kuvvete çevirmesini bildiler. Mustafa Barzani de; babasının şeyh olarak elde ettiği gücü, siyasi alanda kullanmıştır.

Bu sebepledir ki; “Barzani ailesi bugün Kuzey Irak’ın batı kesimlerini elinde tutuyor. Barzanileri, bölgede bir güç haline getiren isim de Mesut Barzani’nin babası Molla Mustafa Barzani’dir.”
Molla Mustafa Barzaninin kendi siyasi hayatını şu sözlerle özetlemiştir.: “Dünyaya gözlerimi açtığımda bir mahkûmdum. Bütün ailemin Türkler tarafından esir alındığını hatırlıyorum. Daha üç yaşındayken bir tutukluydum. Büyüdüğümde ailemle birlikte Irak’ın güneyindeki bölgeye sürgüne gönderildim. Talih yardım etti ve sürgünden kaçmayı başardım. Sesimin ulaştığı bütün Kürt halkına isyan ve ayaklanma çağrısı yaptım.”

SONRAKİ YAZI: Molla Mustafa Barzani’nin isyan ve ayaklanmaları:

Yazar: Muzaffer Deligöz

Aslen Kastamonu/Araç’lı olan Muzaffer Deligöz, 25.05.1940 tarihinde doğdu. Orta Okulu Araç’ta, Liseyi Kastamonu’da bitiren Muzaffer Deligöz, 1960 yılında Ankara Hukuk Fakültesine kaydoldu. Bu sırada Ankara’da gazeteciliğe başladı. 1963 yılında “İHLAS”, “Kitap Dünyası” “UHUVVET” Gazetelerinde görev aldı. Daha sonra 1964 de İzmir’de “ZÜLFİKAR” Gazetesinde çalıştı. Bu sırada Korgeneral Faruk Güventürk hakkında yayınladığı yazılar sebebiyle 3 ay Cezaevinde kaldı. Generaller, Muzaffer Deligöz’ü Hukuk Fakültesinde öğrenci olmasına rağmen askere sevk ettirdi. Bu sebeple askerliğini Yedek Subay Öğretmen olarak Turgutlu’da yaptı. Askerlik sırasında İlahiyat Fakültesine kaydoldu. Askerlik sonrası Ankara’ya gidince; İstanbul’da yayınlanan “İTTİHAD” Gazetesinin önce meclis muhabirliğini, daha sonra da Ankara Büro Şefliği yaptı. 1968 de İstanbul’a yerleşerek, İttihad Gazetesinin Yazı İşleri Müdürlüğü görevini üstlendi. 1968 Haccında İttihad Gazetesinin Türkçe/Arapça Nüshasını Mekke’de neşrederek bir ilke imza attı. İttihad Gazetesindeki ihtilaflar sebebiyle gazeteden ayrılınca, ”Doğu Haber Ajansı- Eastern News Agency” adıyla Ortadoğu haberleri Türk Basınına veren bir Haber Ajansı kurdu (1970). Kesintilerle devam eden ajans halen Ortadoğu’dan Ekonomik haberler vermekte. 1968 de Milli Türk Talebe Birliğinin Basın-Yayın Müdürlüğünü de yapan Muzaffer Deligöz, görevde kaldığı sürece “Milli Gençlik Dergisi”ni de yayınladı. 1971 de Diyanet İşleri Başkanlığı Basın Bürosunda görev alan Muzaffer Deligöz, “Diyanet” Dergisi ile “Diyanet” Gazetesinin ilk çıkışlarında görev aldı. 1973 de yayın hayatına giren “Milli Gazete”nin kuruluşunu ve İlk Yazı İşleri ve Genel Yayın Müdürlüğünü yaptı. 1981 tarihinde Suudi Arabistan’a giden Muzaffer Deligöz, 1981-1992 yıları arasında Suudi Tanıtma Bakanlığının ve Türk Elçiliğinin akredite ettiği gazeteci olarak çalıştı. Bu süre içinde; İslam Haberler Ajansının Türkiye temsilcisi ve Doğu Haber Ajansı olarak İslam Ülkeleri haberlerini Türk gazetelerine gönderdi. Yine bu süre içinde Türk için Hac süresinde yayınlanan “TÜRKÇE GAZETE” yi 6 yıl Türkçe olarak çıkardı.. 1992 yılında Türkiye’ye döndükten sonra çeşitli çalışmalar yapan Muzaffer Deligöz; 6 yıl “ÜSKÜDAR Fm” Radyosunun Danışmanı, 1 yıl da “Radyo Çağ”ın Genel Müdürü olarak görev yaptı.

“Molla Barzani’nin Bağımsız Kürt Devleti İdeali.. -1-” için 406 yorum

 1. I have to show some appreciation to you just for bailing me out of this particular difficulty. Because of surfing around through the search engines and seeing recommendations that were not pleasant, I believed my life was done. Being alive without the approaches to the difficulties you have sorted out by way of your main report is a crucial case, as well as the kind that would have badly affected my entire career if I hadn’t come across your web site. Your own personal natural talent and kindness in handling all the details was valuable. I don’t know what I would have done if I had not come across such a subject like this. It’s possible to now relish my future. Thanks for your time so much for this high quality and amazing guide. I won’t think twice to endorse your blog to any person who desires recommendations on this problem.

 2. I definitely wanted to post a brief note to be able to express gratitude to you for all of the lovely ideas you are showing here. My particularly long internet look up has at the end been rewarded with high-quality facts and strategies to go over with my partners. I would suppose that many of us visitors actually are very much blessed to be in a fantastic website with very many perfect individuals with beneficial tactics. I feel quite privileged to have discovered your website page and look forward to plenty of more entertaining times reading here. Thanks again for a lot of things.

 3. Thank you for all of your efforts on this web page. My aunt really loves setting aside time for investigation and it is obvious why. Most people know all of the lively mode you convey efficient tactics through this blog and therefore invigorate participation from some other people on that content so our own daughter is without a doubt discovering a whole lot. Take advantage of the remaining portion of the new year. You have been conducting a good job.

 4. I am only commenting to let you understand of the cool encounter our daughter went through studying your site. She even learned plenty of things, with the inclusion of how it is like to have an awesome coaching mindset to make others with no trouble completely grasp specified tricky subject matter. You truly surpassed her expected results. Thank you for supplying the useful, healthy, educational not to mention unique tips on this topic to Lizeth.

 5. I must voice my passion for your kindness for those people who have the need for guidance on your theme. Your personal commitment to passing the message throughout has been pretty beneficial and have continually allowed regular people like me to reach their objectives. Your own important hints and tips means a great deal to me and far more to my fellow workers. Best wishes; from all of us.

 6. I’m also commenting to make you know what a great encounter my friend’s daughter obtained reading through your site. She realized several issues, most notably what it is like to possess a marvelous helping mindset to let most people completely completely grasp a number of specialized subject matter. You really surpassed people’s desires. Thank you for rendering those productive, safe, educational and cool thoughts on your topic to Kate.

 7. I enjoy you because of all of the hard work on this website. My daughter loves going through research and it’s really obvious why. I hear all relating to the compelling mode you deliver very important solutions on this blog and attract response from some others about this content then our favorite princess has always been learning so much. Enjoy the remaining portion of the new year. You have been carrying out a glorious job.

 8. I must express my love for your kindness in support of folks that really want help on that idea. Your special commitment to getting the message all through became certainly advantageous and have without exception allowed somebody like me to achieve their ambitions. Your own invaluable tutorial indicates so much to me and even more to my mates. Thank you; from all of us.

 9. I wanted to write you this tiny observation to be able to give thanks over again with the superb tactics you have featured on this page. It’s so generous with you to allow publicly what many people would’ve made available as an e-book to end up making some bucks on their own, particularly considering the fact that you could possibly have done it in case you wanted. Those tricks additionally acted to be a good way to recognize that other individuals have the same eagerness just like my own to see very much more on the topic of this condition. I think there are thousands of more enjoyable sessions ahead for many who examine your website.

 10. I want to express my thanks to the writer for rescuing me from this type of setting. Because of checking throughout the the net and coming across proposals which are not beneficial, I assumed my entire life was done. Living without the answers to the problems you have fixed as a result of your main short post is a crucial case, and the ones that would have in a negative way damaged my entire career if I hadn’t noticed your web page. Your own personal training and kindness in handling every aspect was useful. I’m not sure what I would have done if I had not come across such a point like this. It’s possible to at this time look forward to my future. Thanks a lot so much for your expert and results-oriented help. I will not hesitate to endorse your web blog to anybody who ought to have guide on this issue.

 11. I and also my buddies have already been digesting the excellent strategies from your site then unexpectedly developed a terrible feeling I never thanked the web site owner for those strategies. All the women appeared to be totally happy to study them and now have definitely been taking pleasure in them. I appreciate you for simply being very kind and for making a choice on varieties of smart tips millions of individuals are really desirous to know about. Our own honest regret for not expressing appreciation to you earlier.

 12. Thanks a lot for providing individuals with an extraordinarily nice opportunity to read from this website. It’s always very fantastic plus jam-packed with a lot of fun for me and my office mates to search the blog a minimum of three times in a week to read through the fresh issues you have got. And of course, I am actually contented concerning the great tactics you give. Some two ideas in this posting are essentially the most suitable we have ever had.

 13. I would like to convey my love for your generosity for women who really want help with this one area of interest. Your personal dedication to getting the message all through had been pretty good and has without exception permitted men and women just like me to reach their desired goals. The informative useful information indicates so much to me and extremely more to my peers. Thank you; from all of us.

 14. I simply wanted to write a quick note to express gratitude to you for the stunning tricks you are giving out at this website. My rather long internet research has finally been rewarded with sensible points to share with my family and friends. I would declare that many of us website visitors actually are unequivocally blessed to be in a fine place with very many outstanding people with valuable concepts. I feel quite lucky to have seen your entire web pages and look forward to really more enjoyable times reading here. Thanks a lot again for all the details.

 15. My husband and i were quite happy Albert managed to carry out his homework because of the precious recommendations he made when using the web pages. It is now and again perplexing just to always be releasing guides that many some others have been making money from. We do understand we’ve got the website owner to appreciate for that. The main illustrations you made, the straightforward website menu, the relationships your site aid to promote – it is mostly superb, and it’s really facilitating our son in addition to us understand the situation is awesome, and that’s quite serious. Many thanks for all the pieces!

 16. I enjoy you because of each of your efforts on this site. Debby really likes participating in investigation and it’s simple to grasp why. We learn all concerning the lively medium you render both interesting and useful items on the web blog and as well invigorate contribution from people on the content and our own simple princess is truly starting to learn a lot of things. Enjoy the rest of the new year. You are always carrying out a first class job.

 17. My family every time say that I am wasting my time here at web, however I know I am getting know-how every day by reading thes nice posts.

 18. What’s up it’s me Fiona, I am also visiting this website daily, this website is truly nice and the people are in fact sharing fastidious thoughts.

 19. Hi there colleagues, how is the whole thing, and what you desire to say about this post, in my view its really remarkable designed for me.

 20. I have study much on the topic of without charge blogging sites, but I have no clear idea regarding that, can any one advise me which one is best for free blogging and site-building?

 21. There are also so many video uploading blogs, and these also give facility for distribution their movies, however I think YouTube is the best.

 22. Okay I am also in search of Flash tutorials, as I wish for to learn more on the topic of flash, thus if you have please post it here.

 23. Its pleasant funny YouTube video, I every time go to pay a quick visit YouTube website in favor of comical videos, for the reason that there is much more material available.

 24. Hi there to every body, it’s my first visit of this website; this webpage includes amazing and actually good material for visitors.

 25. Its pleasant comical YouTube video, I every time go to pay a visit YouTube web site designed for humorous videos, because there is much more data available.

 26. I have read much about without charge blogging websites, except I have no clear idea about that, can any one let know me which one is best in favor of free blogging and site-building?

 27. Yes you are correct, really Personal home page is a open source and its help we can get free from any discussion board or web site as it happens here at this website.

 28. Hmmm, yup no doubt Google is finest for blogging however today word press is also fastidious as a blogging as its Search engine optimization is fastidious defined already.

 29. If you are ready to watch comical videos on the internet then I suggest you to go to see this site, it consists of really so funny not only videos but also extra material.

 30. It’s actually very complex in this active life to listen news on Television, therefore I only use internet for that reason, and take the most recent news.

 31. Okay, you are correct friend, daily updating webpage is genuinely essential for Search engine marketing. Good discussion keeps it up.

 32. Hi there friends, is there any other fastidious weblog related to JavaScript articles, while this one is pleasant designed for PHP programming.

 33. Hi everyone, I be familiar with YouTube video carries less bytes of memory due to that its quality is bad, but this YouTube video has enormous picture features.

 34. I know this website offers quality dependent posts and other material, is there any other web site which offers such information in quality?

 35. Its my fortune to pay a visit at this weblog and find out my required piece of writing along with video demonstration, that’s YouTube video and its also in quality.

 36. What’s up it’s me Fiona, I am also visiting this web site daily, this web site is truly good and the users are really sharing nice thoughts.

 37. I think the admin of this web page is really working hard in support of his web page, because here every information is quality based data.

 38. What’s up I am from Australia, this time I am viewing this cooking related video at this site, I am truly delighted and learning more from it. Thanks for sharing.

 39. YouTube is world’s leading video sharing web site, no one can defeat it. Every one add video lessons at YouTube after that obtain embed code and post everywhere.

 40. Yes you are right, truly Personal home page is a open source and its help we can take free from any community forum or web site since it happens here at this site.

 41. Hello, this weekend is fastidious designed for me, because this time i am reading this great informative piece of writing here at my house.

 42. Link exchange is nothing else however it is just placing the other person’s website link on your page at appropriate place and other person will also do same for you.

 43. This paragraph concerning how to embed a YouTube video code is genuinely helpful in support of fresh web viewers. Nice employment, keep it up.

 44. Wow! Finally I got a web site from where I know how to genuinely get useful information concerning my study and knowledge.

 45. Why YouTube videos are shared everywhere? I think one cause is that these are simple to obtain embed script and paste that script anyplace you would like.

 46. YouTube video lessons are well-known in whole world, for the reason that it is the largest video sharing website, and I turn out to be too happy by watching YouTube movies.

 47. If any one desires to be a successful blogger, afterward he/she must study this paragraph, as it includes al} strategies related to that.

 48. You have to waste less time to look for your required matter on web, as nowadays the searching techniques of search engines are pleasant. That’s why I fount this article at this time.

 49. Hi every buddy, it’s a wonderful entertaining at here viewing these funny YouTube videos at at this place, nice material, thanks to admin of this site

 50. Its my good luck to go to see at this blog and find out my required post along with video demonstration, that’s YouTube video and its also in quality.

 51. I have study much about without charge blogging websites, but I have no clear idea on the topic of that, can any one let know me which one is best in support of free blogging?

 52. Sharing some thing is better than keeping up-to our self, thus the YouTube video that is posted at this juncture I am going to share by my family and colleagues.

 53. One more thing that I wish for to share here is that, whatever you are using free blogging service however if you don’t update your blog on on a regular basis basis then it’s no more attraction.

 54. I got so bored at the moment afternoon, but while I watched this YouTube humorous clip at this website I turn into fresh and delighted too.

 55. Your way of describing everything in this article is really nice, every one be able to effortlessly be aware of it, Thanks a lot.

 56. Why YouTube video clips are shared everywhere? I think one motive is that these are easy to take embed script and paste that code everyplace you desire.

 57. Within YouTube video embed code you can also stipulate parameters based to your wish like width, height or even border colors.

 58. Okay you are correct, YouTube is finest video distribution web page, as YouTube is a lightly no much streaming time rather than other websites.

 59. I am happy to watch this you tube video at this site, thus right now I am also going to upload all my video lessons at YouTube site.

 60. Hello colleagues, I am for a second time here, and reading this article related to Search engine optimization, its also a pleasant article, thus keep it up.

 61. Sharing some thing is superior than keeping up-to our self, thus the YouTube video that is posted at this place I am going to share with my family and colleagues.

 62. YouTube is world’s biggest video sharing web page, no one can defeat it. Every one upload videos at YouTube afterward obtain embed code and post everywhere.

 63. If you apply these kinds of techniques for increasing traffic on your own webpage, I am sure you will see the difference in few days.

 64. It’s going to be finish of mine day, however before finish I am reading this enormous piece of writing to improve my know-how.

 65. If some one desires to be updated with hottest technologies therefore he must be pay a visit this web page and be up to date daily.

 66. Its good comic YouTube video, I every time go to visit YouTube site for funny videos, as there is much more material available.

 67. It’s going to be finish of mine day, however before ending I am reading this wonderful article to improve my knowledge.

 68. I read this paragraph completely on the topic of the comparison of hottest and previous technologies, it’s remarkable article.

 69. Wow! this cartoon type YouTube video I have viewed when I was in primary level and at this time I am in institution of higher education and seeing that once more here.

 70. I and my mates watch the soccer game clips at YouTube for all time, for the reason that they have in good quality.

 71. As the YouTube video tutorials are posted here same like I also embed YouTube video code at my own site, as it is easy to get embedded code.

 72. I also like Flash, but I am not a good designer to design a Flash, but I have software program by witch a Flash is automatically created and no extra to work.

 73. Link exchange is nothing else but it is only placing the other person’s weblog link on your page at appropriate place and other person will also do same for you.

 74. For my learning reasons, I always used to download the video lectures from YouTube, since it is effortless to fan-out from there.

 75. What a lovely story! The story in this YouTube video that is posted at this time is in fact a fastidious one with having pleasant picture feature.

 76. Sharing some thing is better than keeping up-to our self, so the YouTube video that is posted at this juncture I am going to share with my family and colleagues.

 77. If some one wishes expert view concerning running a blog afterward i propose him/her to go to see this website, Keep up the fastidious job.

 78. In my home when I get bored, after that I simply ON my computer and open YouTube website to watch the YouTube movies.

 79. YouTube video clips are famous in whole world, for the reason that it is the largest video sharing site, and I turn out to be too happy by watching YouTube video tutorials.

 80. Hello, it is understandable piece of writing along with this YouTube video; I can’t think that one can not understand this straightforward post having with video demo.

 81. Hi there dear, are you enjoying with this humorous YouTube video? Hmmm, that’s fastidious, I am as well watching this YouTube comical video at the moment.

 82. What’s up Jackson, if you are a new web user after that you have to go to see daily this website and read the updated articles or reviews at here.

 83. Its my fortune to visit at this web site and find out my required post along with video demo, that’s YouTube video and its also in quality.

 84. Wow! this cartoon type YouTube video I have seen when I was in primary level and at this time I am in school and watching that again at this time.

 85. This paragraph concerning Search engine optimisation is in fact good one, and the back links are truly very useful to promote your site, its also known as Search engine optimisation.

 86. I don’t waste my free time in watching video tutorials but I be fond of to read articles on net and obtain updated from hottest technologies.

 87. Hi I am from Australia, this time I am watching this cooking related video at this site, I am actually delighted and learning more from it. Thanks for sharing.

 88. Every weekend i used to go to see this website, for the reason that i want enjoyment, since this this web page conations truly good funny data too.

 89. Hi there mates, is there any other fastidious weblog related to JavaScript content, while this one is good designed for PHP programming.

 90. Hi there to all, I am also actually eager of learning Personal home pages programming, except I am new one, I each time used to examine articles related to PHP programming.

 91. If some one wants to be updated with latest technologies then he must be pay a quick visit this web site and be up to date everyday.

 92. Hello everyone, it’s my first pay a visit at this web page, and article is really fruitful in support of me, keep up posting these types of posts.

 93. Hi there to every body, it’s my first visit of this website; this web site includes awesome and truly good stuff designed for visitors.

 94. Hi, I also desire to share my thoughts at this place, when i don’t know even about a trouble-free thing related to PHP, I always go to look for that from net.

 95. What’s up I am from Australia, this time I am viewing this cooking related video at this website, I am really glad and learning more from it. Thanks for sharing.

 96. I like to work on Personal home pages rather than .NET, although .NET presents the ability of drag and drop elements, except I love Personal home pages greatly.

 97. I am happy to see this you tube video at this web site, therefore right now I am also going to upload all my video clips at YouTube website.

 98. I every time used to read article in news papers but now as I am a user of net so from now I am using net for articles or reviews, thanks to web.

 99. My relatives every time say that I am killing my time here at web, except I know I am getting know-how all the time by reading such good posts.

 100. Its my fortune to visit at this blog and find out my required article along with video demo, that’s YouTube video and its also in quality.

 101. I got this website from my pal who shared with me about this web page and at the moment this time I am browsing this site and reading very informative posts at this place.

 102. Yup, you are correct Google is the most excellent for blogging, Google’s blog as well come rapidly in search engines too.

 103. I every time used to read piece of writing in news papers but now as I am a user of internet therefore from now I am using net for articles or reviews, thanks to web.

 104. If you are interested to learn Web optimization techniques then you must read this post, I am sure you will get much more from this piece of writing concerning Web optimization.

 105. In favor of my study reasons, I all the time used to get the video lectures from YouTube, as it is straightforward to fan-out from there.

 106. I am sure this paragraph has touched all the internet people, its really really fastidious paragraph on building up new website.

 107. I’m gone to inform my little brother, that he should also visit this website on regular basis to obtain updated from newest gossip.

 108. I’m gone to inform my little brother, that he should also pay a visit this weblog on regular basis to obtain updated from most up-to-date news update.

 109. It’s awesome to go to see this web site and reading the views of all friends concerning this piece of writing, while I am also keen of getting experience.

 110. constantly i used to read smaller articles or reviews that as well clear their motive, and that is also happening with this paragraph which I am reading now.

 111. Hello I am from Australia, this time I am watching this cooking related video at this website, I am in fact happy and learning more from it. Thanks for sharing.

 112. It is not my first time to pay a quick visit this web site, i am browsing this web page dailly and take nice facts from here every day.

 113. No problem, and further more if you wish for update alerts from this site afterward you have to subscribe for it, it will be a better for you Jackson. Have a decent day!

 114. Hello, yes brother there are of course many blogging websites, however I advise you to use Google’s free of charge blogging services.

 115. Hi colleagues, how is all, and what you want to say concerning this post, in my view its in fact remarkable designed for me.

 116. This post on the topic of SEO gives clear picture in favor of new SEO users that how to do Search engine optimization, so keep it up. Pleasant job

 117. I like to work on PHP rather than .NET, though .NET offers the ability of drag and drop elements, but I love PHP greatly.

 118. No matter if some one searches for his vital thing, so he/she desires to be available that in detail, therefore that thing is maintained over here.

 119. Hi, always i used to check webpage posts here in the early hours in the dawn, because i enjoy to gain knowledge of more and more.

 120. It is the happiest day of my life so far, when I am watching these} funny videos at this place, because after complete day working I was so tired and now feeling nicely.

 121. Wow! It’s a good jQuery script; I was also looking for that, therefore i got it right now from at this time. Keep it up admin of this site.

 122. Hi there to every one, because I am genuinely keen of reading this weblog’s post to be updated regularly. It contains pleasant stuff.

 123. One more thing that I want to share here is that, whatsoever you are using free blogging service except if you don’t update your blog on on a regular basis basis then it’s no more attraction.

 124. Hello I am from Australia, this time I am viewing this cooking related video at this web page, I am in fact cheerful and learning more from it. Thanks for sharing.

 125. I always download a full movie in parts, that’s always existing at YouTube, since my network connection is very slow and YouTube fulfils my needs.

 126. My relatives all the time say that I am wasting my time here at web, except I know I am getting familiarity everyday by reading such good posts.

 127. Hi, I also would like to share my thoughts at this place, when i don’t know even about a effortless thing related to Personal home pages, I always go to hunt that from internet.

 128. Hi to every one, the contents existing at this web site are genuinely remarkable for people knowledge, well, keep up the nice work fellows.

 129. I got this site from my pal who told me on the topic of this web site and at the moment this time I am browsing this website and reading very informative content at this place.

 130. If you apply these methods for increasing traffic on your own blog, I am certainly you will see the variation in few days.

 131. Hahahaha, what a humorous this YouTube record is! My group is still laughing, thanks to admin of this site who had posted at this web page.

 132. What’s up mates, you are sharing your opinion about website Search engine marketing, I am also new user of web, thus I am also getting more from it. Thanks to the whole thing.

 133. Really programming is nothing however it’s a logic, if you get grip on it after that you are the professional else nothing.

 134. That’s really a fastidious video pointed out inside this post regarding how to write a piece of writing, so i got clear idea from here.

 135. I got so bored in the present day afternoon, but as soon as I watched this YouTube comic clip at this web site I become fresh and glad as well.

 136. Please upload other video lessons related to cooking if you have, as I would like to learn more and more concerning all recipes of cooking.

 137. When someone writes an post he/she keeps the image of a user in his/her mind that how a user can understand it. So that’s why this piece of writing is great. Thanks!

 138. If you are going away to watch humorous videos on the web then I suggest you to pay a quick visit this web page, it contains truly so comic not only video clips but also extra stuff.

 139. What’s up to all, I am also really eager of learning Personal home pages programming, however I am new one, I every time used to examine articles or reviews related to Personal home page programming.

 140. If any one wishes to be a successful blogger, afterward he/she must read this paragraph, since it carries al} strategies related to that.

 141. Hello friends, is there any other fastidious web site related to JavaScript articles or reviews, while this one is good for PHP programming.

 142. If some one wants to be updated with hottest technologies afterward he must be go to see this website and be up to date all the time.

 143. This paragraph is related to website programming is genuinely fastidious in support of me because I am web developer. Thanks for sharing keep it up.

 144. If any one wishes to be a successful blogger, afterward he/she must look at this article, for the reason that it contains al} strategies related to that.

 145. My family all the time say that I am wasting my time here at net, except I know I am getting experience all the time by reading such good content.

 146. I have read much on the topic of free of charge blogging web pages, but I have no clear idea on the topic of that, can any one tell me which one is best in favor of free blogging and site-building?

 147. Hi there mates, how is everything, and what you desire to say on the topic of this paragraph, in my view its genuinely remarkable in support of me.

 148. Okay you are true, YouTube is best video distribution web site, since YouTube is a lightly no much streaming time rather than other websites.

 149. I all the time used to read article in news papers but now as I am a user of internet therefore from now I am using net for articles, thanks to web.

 150. Hi there, for Search engine optimization genuine contents are really essential, if you only copy and paste then you can not rated in search engines.

 151. What’s up mates, you are sharing your thoughts regarding weblog Search engine optimisation, I am also new user of web, so I am also getting more from it. Thanks to the whole thing.

 152. All right you are accurate, in fact PHP is a open source and its assist we can take free from any community forum or website since it takes place at this place at this site.

 153. When some one searches for his essential thing, therefore he/she needs to be available that in detail, thus that thing is maintained over here.

 154. Geri bildirim: Google

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.