Molla Barzani’nin Bağımsız Kürt Devleti İdeali.. -2-

Muzaffer DELİGÖZ
Eastern News Agency (ENA)

Şu anda bütün dünya, Kuzey Irak Kürtlerinin yapmış olduğu referandum sonucu bir savaş çıkıp, çıkmayacağı konusunu konuşuyor. Irak Parlamentosunun aldığı asker sevki kararı yanında; TBMM de Hükümete Kerkük’e asker sevki yetkisi verdi. Türk Ordusu 25 gündür Irak sınırının sıfır noktasında Irak Ordusu ile birlikte askeri manevra yapıyor.. İran ve Türkiye; Kuzey Irak’a giden Kara ve Hava sahalarını ve kapılarını kapattılar. Bütün Havayolları Kuzey Irak’a yaptıkları seferleri sonlandırdı. Bütün bunlar gelmekte olan bir savaşın kokusu olarak algılanıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile yaptığı ortak basın toplantısında, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nde yapılan referandumu sadece İsrail’in tanıdığını söylerken “MOSSAD’la masaya oturarak verilen karar meşru olamaz, gayrimeşrudur” dedi.

MOSSAD haberi basın tarafından bir süredir ele alınmakta ise de, ilk defa bir Devlet adamı tarafından söylendi. Barzani’nin referandumdan günler öncesi MOSSAD yetkilileri ile yaptığı gizli toplantının detayları basında yayınlandı.

Bundan daha önemlisi ise; referandum konusunda Barzani’yi destekleyen tek devlet İsrail oldu. Gerek Kuzey Irak’ta gerekse dış Devletlerde Kürtlerin yaptığı gösterilerde İsrail Bayrağı Kuzey Irak Bayrağı ile birlikte sallandı.

Yazar: Muzaffer Deligöz

Aslen Kastamonu/Araç’lı olan Muzaffer Deligöz, 25.05.1940 tarihinde doğdu. Orta Okulu Araç’ta, Liseyi Kastamonu’da bitiren Muzaffer Deligöz, 1960 yılında Ankara Hukuk Fakültesine kaydoldu. Bu sırada Ankara’da gazeteciliğe başladı. 1963 yılında “İHLAS”, “Kitap Dünyası” “UHUVVET” Gazetelerinde görev aldı. Daha sonra 1964 de İzmir’de “ZÜLFİKAR” Gazetesinde çalıştı. Bu sırada Korgeneral Faruk Güventürk hakkında yayınladığı yazılar sebebiyle 3 ay Cezaevinde kaldı. Generaller, Muzaffer Deligöz’ü Hukuk Fakültesinde öğrenci olmasına rağmen askere sevk ettirdi. Bu sebeple askerliğini Yedek Subay Öğretmen olarak Turgutlu’da yaptı. Askerlik sırasında İlahiyat Fakültesine kaydoldu. Askerlik sonrası Ankara’ya gidince; İstanbul’da yayınlanan “İTTİHAD” Gazetesinin önce meclis muhabirliğini, daha sonra da Ankara Büro Şefliği yaptı. 1968 de İstanbul’a yerleşerek, İttihad Gazetesinin Yazı İşleri Müdürlüğü görevini üstlendi. 1968 Haccında İttihad Gazetesinin Türkçe/Arapça Nüshasını Mekke’de neşrederek bir ilke imza attı. İttihad Gazetesindeki ihtilaflar sebebiyle gazeteden ayrılınca, ”Doğu Haber Ajansı- Eastern News Agency” adıyla Ortadoğu haberleri Türk Basınına veren bir Haber Ajansı kurdu (1970). Kesintilerle devam eden ajans halen Ortadoğu’dan Ekonomik haberler vermekte. 1968 de Milli Türk Talebe Birliğinin Basın-Yayın Müdürlüğünü de yapan Muzaffer Deligöz, görevde kaldığı sürece “Milli Gençlik Dergisi”ni de yayınladı. 1971 de Diyanet İşleri Başkanlığı Basın Bürosunda görev alan Muzaffer Deligöz, “Diyanet” Dergisi ile “Diyanet” Gazetesinin ilk çıkışlarında görev aldı. 1973 de yayın hayatına giren “Milli Gazete”nin kuruluşunu ve İlk Yazı İşleri ve Genel Yayın Müdürlüğünü yaptı. 1981 tarihinde Suudi Arabistan’a giden Muzaffer Deligöz, 1981-1992 yıları arasında Suudi Tanıtma Bakanlığının ve Türk Elçiliğinin akredite ettiği gazeteci olarak çalıştı. Bu süre içinde; İslam Haberler Ajansının Türkiye temsilcisi ve Doğu Haber Ajansı olarak İslam Ülkeleri haberlerini Türk gazetelerine gönderdi. Yine bu süre içinde Türk için Hac süresinde yayınlanan “TÜRKÇE GAZETE” yi 6 yıl Türkçe olarak çıkardı.. 1992 yılında Türkiye’ye döndükten sonra çeşitli çalışmalar yapan Muzaffer Deligöz; 6 yıl “ÜSKÜDAR Fm” Radyosunun Danışmanı, 1 yıl da “Radyo Çağ”ın Genel Müdürü olarak görev yaptı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.