Barzani’ye Hatırlatmalar..

Muzaffer DELİGÖZ
Eastern News Agency (ENA)

Barzani’nin Al-Arabiya TV na verdiği röportajda Türkiyeyi nasıl tehdit ettiğini yazmıştık.

Ayni Barzani’nin

Babamın vasiyeti diye Rahmetli Özal’a söylediği “Bugün hayattaysanız bunu Türk ordusuna ve Türklere borçlusunuz, bunu hiç unutmayın. Bir Türke silah çekerseniz bu dünyada da, öbür dünyada da hakkımı helal etmem. Biz işte bu vasiyetle büyüdük, deyip, “Kerkük ve Musulu da Türkiye sınırlarına dahil edin

talebini de okuduk.

Başbakanlığı döneminde Sayın Erdoğan, bu bölgeye yapılacak ihracatlar ile müteahhitlik hizmetlerinin ve de petrol varlığının hatırına eskileri unutmuş göründü. Tekrar yakınlaşma oldu. Türkiye Kuzey Irak’a büyük yardımlar yaptı. Gün geldi memurlarının maaşını ödeyemediler, yardımlarına Türkiye koştu. Gün geldi askerlerini Türkiye eğitti, gün geldi, çıkardıkları petrolü satamadılar, Türkiye petrol satışını üzerine aldı. Böylece güzel imkanlara kavuştular

Şehirleri imar edildi, Hava Limanları bölgenin en güzel mimari eseri olarak Türklerce yapıldı. Rahata erdiler, güzel imkanlara kavuştular. Halk memnundu ama, liderler asırlardır genlerine işlemiş “Devlet Kurma” fikri uğruna bölgede gözü olanların gazına gelip, maceraya giriştiler, herşeyi berbat ettiler. Sonuçta tüm destek verenler, kendilerine sırtını çevirdi ve yalnız kaldılar.

Bütün sınır kapıları kapandı, Hava sahasında uçakların seyri yasaklandı, Petrolleri depolarda kaldı. Merkezi Irak Yönetimin askerleri ile savaşa giriştiler ilk günden peşmergeleri silahlarını bırakıp kaçtılar. Bazılarının objektifler önünde ağlayarak diğer kürtleri suçladıklarına şahit olduk.

Halbuki, bunun böyle olacağını, 2014 de Kobani’de İŞİD le savaşmaya giden PKK ve Peşmergelerin geri dönmelerini hatırlamalı idiler. Savaştan kaçan 200.000 den fazla Kobani Kürdünü yine sığınmacı olarak Türkiye kabul etti.

Irak ordu birlikleri ve Haşdi Şabi milisleri, artık Barzani’nin başkenti Erbil çevresinde devriye geziyor. Peşmerge’nin terk ettiği Sincar’daki Barzani posterleri ve Kuzey Irak Kürt bayraklar yerlerinden söküldü. Barajlar, Hv Alanları, Petrol sahaları, kasabalar bir günde Merkezi Irak güçlerinin eline geçti. Barzani’nin peşmergeleri ağlayarak savaş alanından kaçtılar.

Barzani bu savaş gücüne güvenerek, ağababası Türkiye’ye meydan Okuyor:

“Ne askeri güçlerinden, ne de Diplomatik güçlerinden korkmuyorum”
“…eğer birkaç Türkmen için Kekük meselelerine müdahale ederlerse, Biz de 30 milyon kürt için müdahele ederiz.”
“Türkiye’nin Kerkük meselesine karışmasına izin verilemez. Eğer kendinde bunu yapma hakkını görüyorsa, O zaman biz de Diyarbakır ve Türkiye’deki diğer Kentlerin meselelerine müdahele ederiz.”

Çavuşoğlu:

Yanlış hesap Bağdat’tan döndü

diyor…

Yazar: Muzaffer Deligöz

Aslen Kastamonu/Araç’lı olan Muzaffer Deligöz, 25.05.1940 tarihinde doğdu. Orta Okulu Araç’ta, Liseyi Kastamonu’da bitiren Muzaffer Deligöz, 1960 yılında Ankara Hukuk Fakültesine kaydoldu. Bu sırada Ankara’da gazeteciliğe başladı. 1963 yılında “İHLAS”, “Kitap Dünyası” “UHUVVET” Gazetelerinde görev aldı. Daha sonra 1964 de İzmir’de “ZÜLFİKAR” Gazetesinde çalıştı. Bu sırada Korgeneral Faruk Güventürk hakkında yayınladığı yazılar sebebiyle 3 ay Cezaevinde kaldı. Generaller, Muzaffer Deligöz’ü Hukuk Fakültesinde öğrenci olmasına rağmen askere sevk ettirdi. Bu sebeple askerliğini Yedek Subay Öğretmen olarak Turgutlu’da yaptı. Askerlik sırasında İlahiyat Fakültesine kaydoldu. Askerlik sonrası Ankara’ya gidince; İstanbul’da yayınlanan “İTTİHAD” Gazetesinin önce meclis muhabirliğini, daha sonra da Ankara Büro Şefliği yaptı. 1968 de İstanbul’a yerleşerek, İttihad Gazetesinin Yazı İşleri Müdürlüğü görevini üstlendi. 1968 Haccında İttihad Gazetesinin Türkçe/Arapça Nüshasını Mekke’de neşrederek bir ilke imza attı. İttihad Gazetesindeki ihtilaflar sebebiyle gazeteden ayrılınca, ”Doğu Haber Ajansı- Eastern News Agency” adıyla Ortadoğu haberleri Türk Basınına veren bir Haber Ajansı kurdu (1970). Kesintilerle devam eden ajans halen Ortadoğu’dan Ekonomik haberler vermekte. 1968 de Milli Türk Talebe Birliğinin Basın-Yayın Müdürlüğünü de yapan Muzaffer Deligöz, görevde kaldığı sürece “Milli Gençlik Dergisi”ni de yayınladı. 1971 de Diyanet İşleri Başkanlığı Basın Bürosunda görev alan Muzaffer Deligöz, “Diyanet” Dergisi ile “Diyanet” Gazetesinin ilk çıkışlarında görev aldı. 1973 de yayın hayatına giren “Milli Gazete”nin kuruluşunu ve İlk Yazı İşleri ve Genel Yayın Müdürlüğünü yaptı. 1981 tarihinde Suudi Arabistan’a giden Muzaffer Deligöz, 1981-1992 yıları arasında Suudi Tanıtma Bakanlığının ve Türk Elçiliğinin akredite ettiği gazeteci olarak çalıştı. Bu süre içinde; İslam Haberler Ajansının Türkiye temsilcisi ve Doğu Haber Ajansı olarak İslam Ülkeleri haberlerini Türk gazetelerine gönderdi. Yine bu süre içinde Türk için Hac süresinde yayınlanan “TÜRKÇE GAZETE” yi 6 yıl Türkçe olarak çıkardı.. 1992 yılında Türkiye’ye döndükten sonra çeşitli çalışmalar yapan Muzaffer Deligöz; 6 yıl “ÜSKÜDAR Fm” Radyosunun Danışmanı, 1 yıl da “Radyo Çağ”ın Genel Müdürü olarak görev yaptı.

“Barzani’ye Hatırlatmalar..” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.