Kılıçtaroğlu da Başbakan da Kanunu Bilmiyor: Muhtarların Zaten Nikah Kıyma Hakkı Var..

CHP Genel Başkanı yeni bir teklif getirdiğini sanarak beyanatı patlattı:Muhtarlara Nikah Kıyma Yetkisi Verilsin…

Başbakan, CHP Genel Başkanına cevap olsun diye; danışmanlarına sormadan Cevap verdi:”Muhtarlar da nikah kıyacak, Medeni Kanuna koyuyoruz.”

Siyasiler böyle beyanatlar verirken mevzuatı bile Hukukcular da kıs kıs gülüyorlar. Zira; Son büyükşehir yasası değişikliğiyle büyükşehirlerde mahalleye dönüştürülen köylerimizden 16 bin 82 muhtarlığımızın nikâh kıyma yetkisi ortadan kalktı ama mahalle muhtarlığı olmayan 37.000 köy bulunuyor. Bunların Muhtarlarının aynen Belediye Nikah Memuru gibi resmi nikah kıyma hakları var. Müftülerimiz de son çıkan kanunla Medeni Kanuna göre nikah kıyacaklar. BU, dini nikah olmayacak. Taraflar isterse Medeni nikahtan sonra Müftüler dini nikahı kıyabilirler. Bilindiği gibi, medeni nikah olmadan dini nikah kıymak suç idi, Ancak Abayasa Mahkemesi bunun suç olmadığına karar verdi. Müftülere verilen bu yetki ile sorun çözülmüş oldu.

Yahu, Muhtarların zaten nikah kıyma yetkisi var. Olan şeyi yeniden nasıl getireceksiniz?

Siyasetimizin kısırlığı mı desek acaba?

5490 sayılı NÜFUS HİZMETLERİ KANUNU
Kabul Tarihi : 25/4/2006
R.Gazete Tarihi: 29/4/2006 Sayı:26153

İKİNCİ BÖLÜM
Evlenme

Evlendirme yetkisi
MADDE 22- (1) Bakanlık, evlendirme işlemlerinin nüfus ve vatandaşlık hizmetlerinin bütünlüğü içerisinde yürütülmesi için gereken her türlü tedbiri alır ve uygular.
(2) Evlendirme memuru; belediye bulunan yerlerde belediye başkanı veya bu işle görevlendireceği memur, köylerde muhtardır. Bakanlık, il nüfus ve vatandaşlık müdürlüklerine, nüfus müdürlüklerine ve dış temsilciliklere evlendirme memurluğu yetkisi ve görevi verebilir. Eşlerden birinin yabancı olması halinde evlendirmeye, (…)(1) belediye evlendirme memurlukları ile nüfus müdürleri yetkilidir. (1)

BİZE DE; BUYRUN DOSTLAR CENAZE NAMAZINA. DEMEKTEN BAŞKA BİR ŞEY DÜŞMÜYOR..

Muzaffer Deligöz – ENA

Yazar: Muzaffer Deligöz

Aslen Kastamonu/Araç’lı olan Muzaffer Deligöz, 25.05.1940 tarihinde doğdu. Orta Okulu Araç’ta, Liseyi Kastamonu’da bitiren Muzaffer Deligöz, 1960 yılında Ankara Hukuk Fakültesine kaydoldu. Bu sırada Ankara’da gazeteciliğe başladı. 1963 yılında “İHLAS”, “Kitap Dünyası” “UHUVVET” Gazetelerinde görev aldı. Daha sonra 1964 de İzmir’de “ZÜLFİKAR” Gazetesinde çalıştı. Bu sırada Korgeneral Faruk Güventürk hakkında yayınladığı yazılar sebebiyle 3 ay Cezaevinde kaldı. Generaller, Muzaffer Deligöz’ü Hukuk Fakültesinde öğrenci olmasına rağmen askere sevk ettirdi. Bu sebeple askerliğini Yedek Subay Öğretmen olarak Turgutlu’da yaptı. Askerlik sırasında İlahiyat Fakültesine kaydoldu. Askerlik sonrası Ankara’ya gidince; İstanbul’da yayınlanan “İTTİHAD” Gazetesinin önce meclis muhabirliğini, daha sonra da Ankara Büro Şefliği yaptı. 1968 de İstanbul’a yerleşerek, İttihad Gazetesinin Yazı İşleri Müdürlüğü görevini üstlendi. 1968 Haccında İttihad Gazetesinin Türkçe/Arapça Nüshasını Mekke’de neşrederek bir ilke imza attı. İttihad Gazetesindeki ihtilaflar sebebiyle gazeteden ayrılınca, ”Doğu Haber Ajansı- Eastern News Agency” adıyla Ortadoğu haberleri Türk Basınına veren bir Haber Ajansı kurdu (1970). Kesintilerle devam eden ajans halen Ortadoğu’dan Ekonomik haberler vermekte. 1968 de Milli Türk Talebe Birliğinin Basın-Yayın Müdürlüğünü de yapan Muzaffer Deligöz, görevde kaldığı sürece “Milli Gençlik Dergisi”ni de yayınladı. 1971 de Diyanet İşleri Başkanlığı Basın Bürosunda görev alan Muzaffer Deligöz, “Diyanet” Dergisi ile “Diyanet” Gazetesinin ilk çıkışlarında görev aldı. 1973 de yayın hayatına giren “Milli Gazete”nin kuruluşunu ve İlk Yazı İşleri ve Genel Yayın Müdürlüğünü yaptı. 1981 tarihinde Suudi Arabistan’a giden Muzaffer Deligöz, 1981-1992 yıları arasında Suudi Tanıtma Bakanlığının ve Türk Elçiliğinin akredite ettiği gazeteci olarak çalıştı. Bu süre içinde; İslam Haberler Ajansının Türkiye temsilcisi ve Doğu Haber Ajansı olarak İslam Ülkeleri haberlerini Türk gazetelerine gönderdi. Yine bu süre içinde Türk için Hac süresinde yayınlanan “TÜRKÇE GAZETE” yi 6 yıl Türkçe olarak çıkardı.. 1992 yılında Türkiye’ye döndükten sonra çeşitli çalışmalar yapan Muzaffer Deligöz; 6 yıl “ÜSKÜDAR Fm” Radyosunun Danışmanı, 1 yıl da “Radyo Çağ”ın Genel Müdürü olarak görev yaptı.

“Kılıçtaroğlu da Başbakan da Kanunu Bilmiyor: Muhtarların Zaten Nikah Kıyma Hakkı Var..” için 3 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.