Barzani İçin Bundan Sonrası ?.. -1-

Muzaffer DELİGÖZ
Eastern News Agency – ENA

Kuzey Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) Kuruluşu:
Irak anayasasına göre Kuzey Kürdistan Bölgesel Yönetimi özerk bir yapıdır. Parlamentosu, başbakanı, bakanları, ayrı bayrağı vardır ve dünyada da bu şekilde tanınıyor.

Mesut Barzani; komşularının bütün ikazlarına rağmen, İsrail ve ABD ile yaptığı görüşmelerden, kendisine yardım edileceğini çıkararak, referandumu yaptı ve bölgenin can damarı olan Kerkük’ü; hem PKK, hem de Peşmergelerle kontrol altına aldı.

Al-Arabiya Tv. verdiği röportajda söylediği gibi; Kerkük’teki 3-5 Türkmen için Türkiye’nin herhangi bir müdahalede bulunmayacağına inandı. Kendisine ve peşmergelere (Peşmergenin kelime anlamı ÖLÜMÜ GÖZE ALAN’dır. –Kürtçe: Pêşmerge-) o kadar güveniyordu ki, “eğer Türkiye Kerkük’e yardıma gelirse, kendisinin de Türkiye’deki 30 milyon Kürt için Diyarbakır’a geleceğini” tv. proğramında söylüyordu.

2004 de Kobani, 2014 de Suriye topraklarında DEAŞ ile savaşmaya giden PKK ve Peşmergelerin kaçarak Kuzey Irak’a döndüklerini unutan Barzani; “Türkiye’nin ne askeri gücünden, ne de diplomatik gücünden korkmadığını” söyleyebiliyor.

Bir Türkmen Milletvekiline göre; “Barzani ve ortakları petrol ihracı ve dış dünyaya açılan alternatif kapı olarak Kerkük, Erbil Haseke ve İdlib hattından Akdeniz koridorunu planladı.” Ancak Afrin-Haseke ve Afrin-Lazkiye bağlantısı, Türkiye’nin Fırat Kalkanı Harekatı ile kesintiye uğradı.

Bölgesel yönetimde gerçekleşen günlük petrol ihracatı 50 bin ile 150 bin varil arasındadır

Referandum sonrası; Irak Ordusunu Kerkük’e sokmamak için giden Peşmergenin başta komutanları olmak üzere ağlayarak kaçtıkları basına yansıdı. Bu kondaki bir videoyu seyredebilirsiniz : (https://youtu.be/6p-M5K47I8E) veya (https://youtu.be/0tGG_QNjP9g)

Yazar: Muzaffer Deligöz

Aslen Kastamonu/Araç’lı olan Muzaffer Deligöz, 25.05.1940 tarihinde doğdu. Orta Okulu Araç’ta, Liseyi Kastamonu’da bitiren Muzaffer Deligöz, 1960 yılında Ankara Hukuk Fakültesine kaydoldu. Bu sırada Ankara’da gazeteciliğe başladı. 1963 yılında “İHLAS”, “Kitap Dünyası” “UHUVVET” Gazetelerinde görev aldı. Daha sonra 1964 de İzmir’de “ZÜLFİKAR” Gazetesinde çalıştı. Bu sırada Korgeneral Faruk Güventürk hakkında yayınladığı yazılar sebebiyle 3 ay Cezaevinde kaldı. Generaller, Muzaffer Deligöz’ü Hukuk Fakültesinde öğrenci olmasına rağmen askere sevk ettirdi. Bu sebeple askerliğini Yedek Subay Öğretmen olarak Turgutlu’da yaptı. Askerlik sırasında İlahiyat Fakültesine kaydoldu. Askerlik sonrası Ankara’ya gidince; İstanbul’da yayınlanan “İTTİHAD” Gazetesinin önce meclis muhabirliğini, daha sonra da Ankara Büro Şefliği yaptı. 1968 de İstanbul’a yerleşerek, İttihad Gazetesinin Yazı İşleri Müdürlüğü görevini üstlendi. 1968 Haccında İttihad Gazetesinin Türkçe/Arapça Nüshasını Mekke’de neşrederek bir ilke imza attı. İttihad Gazetesindeki ihtilaflar sebebiyle gazeteden ayrılınca, ”Doğu Haber Ajansı- Eastern News Agency” adıyla Ortadoğu haberleri Türk Basınına veren bir Haber Ajansı kurdu (1970). Kesintilerle devam eden ajans halen Ortadoğu’dan Ekonomik haberler vermekte. 1968 de Milli Türk Talebe Birliğinin Basın-Yayın Müdürlüğünü de yapan Muzaffer Deligöz, görevde kaldığı sürece “Milli Gençlik Dergisi”ni de yayınladı. 1971 de Diyanet İşleri Başkanlığı Basın Bürosunda görev alan Muzaffer Deligöz, “Diyanet” Dergisi ile “Diyanet” Gazetesinin ilk çıkışlarında görev aldı. 1973 de yayın hayatına giren “Milli Gazete”nin kuruluşunu ve İlk Yazı İşleri ve Genel Yayın Müdürlüğünü yaptı. 1981 tarihinde Suudi Arabistan’a giden Muzaffer Deligöz, 1981-1992 yıları arasında Suudi Tanıtma Bakanlığının ve Türk Elçiliğinin akredite ettiği gazeteci olarak çalıştı. Bu süre içinde; İslam Haberler Ajansının Türkiye temsilcisi ve Doğu Haber Ajansı olarak İslam Ülkeleri haberlerini Türk gazetelerine gönderdi. Yine bu süre içinde Türk için Hac süresinde yayınlanan “TÜRKÇE GAZETE” yi 6 yıl Türkçe olarak çıkardı.. 1992 yılında Türkiye’ye döndükten sonra çeşitli çalışmalar yapan Muzaffer Deligöz; 6 yıl “ÜSKÜDAR Fm” Radyosunun Danışmanı, 1 yıl da “Radyo Çağ”ın Genel Müdürü olarak görev yaptı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.