Suriye Bugünkü Duruma Nasıl Düştü?

MUZAFFER DELİGÖZ’ den AÇIKLAMA:

Bir süre Yazı İşleri Müdürlüğünü yaptığım İTTİHAD Gazetesinin Nisan 1969 da ek olarak yayınladığı (..Ve Suriye bugünkü duruma nasıl düştü? – İŞTE ACI HAKİKAT) broşürünü günün aktüalitesine uygunluğu sebebiyle yayınlıyorum.

—————————————————————————-

Yazan: Salih Özcan

Sene 1967.. Arafat’tan Müzdelife’ye gittik. Diğer dini vazifelerimizi tamamladıktan sonra ifâza tavafımızı yaptık ve 3 gün kalacağımız Mine’ye döndük. BUrada geceleri vaktimizi sohbetlerle geçiriyorduk.Bu sohbetler benim tabirimle (Mine Geceleri) ismini almaktaydı.

Bizi tanıyanlar yatsı namazından sonra kaldığım otele gelirlerdi. Otelin kapısı önünde oturur, muhtelif mevzular üzerinde sohbetler yapardık.

Bayramın ikinci günü yatsı namazından sonra bermutad otelin önünde oturuyorduk. Mecliste bulunan kırk elli kişinin içinde Suriye eski Reisicumhuru Nazım el Kudsi, eski Başvekillerden Dr. Maruf el Devalibi, Suriye’nin eski Maliye Vekili ve devlet ricalinden birçok kimseler de vardı.Yine Suriye’nin meşhur fabrikatör ve tüccarlşarından 15 kadar kimse de mevcuttu.

Konuşmalar sırasında ben ortaya bir sual attım:

-Suriye bugünkü feci duruma neden düştü?

BU sualimi eski Başvekillerden DR. Maruf el Devalibi cevaplandırmak isterken, orada bulunan, aslen Halebli tanınmış büyük bir fabrikatör ve eski bir milyarder olan El Hariri:

– Müsaade ederseniz bunu ben cevaplandırayım

dedi. Memnuniyetle kabul edildi. Biz de cevabı dikkatle dinlemeye hazırlandık.

Yazar: Muzaffer Deligöz

Aslen Kastamonu/Araç’lı olan Muzaffer Deligöz, 25.05.1940 tarihinde doğdu. Orta Okulu Araç’ta, Liseyi Kastamonu’da bitiren Muzaffer Deligöz, 1960 yılında Ankara Hukuk Fakültesine kaydoldu. Bu sırada Ankara’da gazeteciliğe başladı. 1963 yılında “İHLAS”, “Kitap Dünyası” “UHUVVET” Gazetelerinde görev aldı. Daha sonra 1964 de İzmir’de “ZÜLFİKAR” Gazetesinde çalıştı. Bu sırada Korgeneral Faruk Güventürk hakkında yayınladığı yazılar sebebiyle 3 ay Cezaevinde kaldı. Generaller, Muzaffer Deligöz’ü Hukuk Fakültesinde öğrenci olmasına rağmen askere sevk ettirdi. Bu sebeple askerliğini Yedek Subay Öğretmen olarak Turgutlu’da yaptı. Askerlik sırasında İlahiyat Fakültesine kaydoldu. Askerlik sonrası Ankara’ya gidince; İstanbul’da yayınlanan “İTTİHAD” Gazetesinin önce meclis muhabirliğini, daha sonra da Ankara Büro Şefliği yaptı. 1968 de İstanbul’a yerleşerek, İttihad Gazetesinin Yazı İşleri Müdürlüğü görevini üstlendi. 1968 Haccında İttihad Gazetesinin Türkçe/Arapça Nüshasını Mekke’de neşrederek bir ilke imza attı. İttihad Gazetesindeki ihtilaflar sebebiyle gazeteden ayrılınca, ”Doğu Haber Ajansı- Eastern News Agency” adıyla Ortadoğu haberleri Türk Basınına veren bir Haber Ajansı kurdu (1970). Kesintilerle devam eden ajans halen Ortadoğu’dan Ekonomik haberler vermekte. 1968 de Milli Türk Talebe Birliğinin Basın-Yayın Müdürlüğünü de yapan Muzaffer Deligöz, görevde kaldığı sürece “Milli Gençlik Dergisi”ni de yayınladı. 1971 de Diyanet İşleri Başkanlığı Basın Bürosunda görev alan Muzaffer Deligöz, “Diyanet” Dergisi ile “Diyanet” Gazetesinin ilk çıkışlarında görev aldı. 1973 de yayın hayatına giren “Milli Gazete”nin kuruluşunu ve İlk Yazı İşleri ve Genel Yayın Müdürlüğünü yaptı. 1981 tarihinde Suudi Arabistan’a giden Muzaffer Deligöz, 1981-1992 yıları arasında Suudi Tanıtma Bakanlığının ve Türk Elçiliğinin akredite ettiği gazeteci olarak çalıştı. Bu süre içinde; İslam Haberler Ajansının Türkiye temsilcisi ve Doğu Haber Ajansı olarak İslam Ülkeleri haberlerini Türk gazetelerine gönderdi. Yine bu süre içinde Türk için Hac süresinde yayınlanan “TÜRKÇE GAZETE” yi 6 yıl Türkçe olarak çıkardı.. 1992 yılında Türkiye’ye döndükten sonra çeşitli çalışmalar yapan Muzaffer Deligöz; 6 yıl “ÜSKÜDAR Fm” Radyosunun Danışmanı, 1 yıl da “Radyo Çağ”ın Genel Müdürü olarak görev yaptı.