Erdoğan’ın Osmanlı İmparatorluğu sevgisi..

Time dergisinde yayımlanan “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Osmanlı İmparatorluğu sevgisi neden dünyayı kaygılandırmalı” başlıklı yazıda son dönemde Türkiye’nin attığı adımlara dikkat çekildi.

Yale Üniversitesi’nden Tarih Bölümü Başkanı ve Profesör Alan Mikhail, dergide yayımlanan yazısında, Ayasofya’nın camiye dönüştürülmesi, Karadeniz ve Akdeniz’de doğal gaz sahalarının keşfedilmesi, İsrail ile Birleşik Arap Emirlikleri arasında yapılan anlaşma sonrası Filistinlilere destek mesajı ve Ankara’da Hamas heyetinin karşılanması gibi adımlarla Erdoğan’ın “İslamcı güç vizyonunu” dünyaya gösterdiğini belirtiyor.

Makalede sosyal medya özgürlüklerinin kısıtlanması, 2011 İstanbul Sözleşmesi’nden geri çekilmenin tartışılması gibi konular ‘demokratik halkları endişelendirecek’ başlıklar olarak gösteriliyor.

“Aldığı örnek Yavuz Sultan Selim”

Erdoğan’ın Osmanlı İmparatorluğu’nu “diriltme” konusunda çok şey yazılıp çizildiği belirtilen yazıda, Cumhurbaşkanının kendisine Osmanlı padişahlarından Yavuz Sultan Selim‘i örnek aldığı ileri sürülüyor.

Reklam

Gizlilik Ayarları

Osmanlı İmparatorluğu’nun geniş sınırlara kavuşmasını sağlayan I. Selim, imparatorluğu “güçlü bir bölgesel güçten devasa bir küresel imparatorluğa” dönüştüren isim olarak görülüyor.

Yazıda 5 asır önce yaşamış bu padişahın, Washington’dan Pekin’e, yabancı ve yerli rakipleri yenmesi için ve küresel bir güç haline gelmesi için Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bir şablon sunduğu ifade ediliyor.

Time‘daki yazıda “Erdoğan’ın Türkiye’deki laik kesime karşı Osmanlı’nın kültürel ve siyasi gücünü kaynak alıp bunu İslam’ı savunmakta kullandığını” belirtiliyor.

Erdoğan’ın Selim’in Türk siyasi gücü vizyonunu benimsemesine karşı dikkatli olunmasını gerektiğinin altını çizen yazar, I. Selim’in “bölgesel savaşlara, dini azınlıkların ortadan kaldırılmasına ve küresel ekonomik kaynakların tekelleşmesine yol açan güçlü adam siyasetinin tarihsel bir örneğini temsil ettiğini” ifade ediyor.

Karadeniz’de Doğalgaz bulundu..

Yazara göre, ülke sınırları çevresindeki doğal gaz rezervlerini tekeline alma girişimlerinin yanı sıra Erdoğan’ın Libya, Yemen ve Suriye’deki askeri girişimleri de Yavuz örneğinden esinlenerek atılmış adımlar.

Sponsored Content

İlgili

Bir Cevap Yazın