Mesut Barzani’nin 2007 de Türkiye’yi tehdit etmesinin detayı..

Muzaffer DELİGÖZ
Eastern News Agency (ENA)

Geçtiğimiz yıllarda Türkiye ile sarmaş dolaş olan Kürt Lideri Mesut Barzani; çok değil 12 yıl önce 06.04.2007 tarihinde Al-Arabiya Tv. da yaptığı bir şöyleşide Türkiyeyi tehdit etti. Gerçi 2007/Şubat ayında da aynı şekilde çok ağır ifadelerle Türkiye’yi tehdit etmişti.

Bu tehditleri açıklamadan önce, ayni Barzani’nin Cumhurbaşkanı Rahmetli Özal’a söylediği sözlere bakalım.

Merhum Turgut Özal’ın koruma Müdürü Musa Öztürk anlatıyor:

– Mesut Barzani ile Talabani, Hilton’da kalıyorlar. Turgut Bey’in talimatı üzerine ikisini de çağırdık hemen geldiler. O görüşmede Mesut Barzani aynen şöyle dedi:


‘TÜRK’E SİLAH ÇEKMEYİN’

“Geçmişteki Mahabat Kürt Cumhuriyeti’nin Genelkurmay Başkanı babam Molla Mustafa Barzani ve arkadaşlarını İranlıların zulmünden Türkler kurtarmış. Babam hep bize vasiyet ederdi: “Bugün hayattaysanız bunu Türk ordusuna ve Türklere borçlusunuz, bunu hiç unutmayın. Bir Türke silah çekerseniz bu dünyada da, öbür dünyada da hakkımı helal etmem. Biz işte bu vasiyetle büyüdük.”


BİZİ VİLAYETİNİZ YAPIN

Barzani ve Talibani’nin istekleri şuydu: “Nasıl Mardin, Diyarbakır bir vilayetinizse bizim bulunduğumuz bölgeyi de iki vilayet yapın, sınırlarınızı genişletin. Bizim Türkiye’den bir hak talebimiz yok, soydaşlarımıza hangi haklar veriliyorsa onların fazlasını istemiyoruz. Saddam bize bu hakları hiç tanımadı, sadece zulmetti. Gelin buraya girin, biz de sizi sonuna kadar destekleyeceğiz. Bilahare Kerkük ve Musul da birer Türk vilayeti olsun, Türkmenler orada rahat etsin, biz de yardımcı olalım.” Turgut bey ikisini de dikkatli dinledi ve hiç cevap vermeden uğurladı.

(Öztürk, 6 Mayıs 2002 ‘de Hürriyet’teki röportaj)